Uważam, że wysłuchanie innych poglądów na światowe tematy, nie zaszkodzi.
Pobierz plik audio wiadomości na swój komputer.
Strona Głos Rosji jest dostępna pod adresem http://polish.ruvr.ru.
Ataki powietrzne na obiekty wojskowe w Libii nadal są kontynuowane przez koalicję zachodnią. Tylko w ciągu ostatniej doby dokonano ponad 150 lotów bojowych. Wystrzelono 16 pocisków manewrujących oraz cztery sterowane bomby lotnicze. Ich celem była artyleria, siły zmechanizowane i infrastruktura dowództwa sił wiernych Kaddafiemu.
Tymczasem źródła z otoczenia dyktatora Muammara Kaddafiego informują już o 114 ofiarach śmiertelnych bombardowań wśród cywilów. Jednocześnie organizacje międzynarodowe mówią o tysiącach ofiar starć między libijskimi powstańcami i wojskami rządowymi.
Ażdar Kurtow upatruje w działaniach zachodniej koalicji także inną motywację. Chodzi o kontrolę nad dostawami zasobów energetycznych.
„Przykład Libii wykazuje, że mamy do czynienia z próbą zaopatrzenia świata zachodniego w nośniki energetyczne na drodze militarnej. Tak więc, głównym celem nie są akcje humanitarne na rzecz położenia kresu atakom wojsk rządowych na ludność cywilną, i nawet nie zdymisjonowanie Kaddafiego, lecz objęcie kontroli nad państwami, posiadającymi surowce energetyczne”.
Oczywiście, Zachód nie lubi dyskusji na ten temat.
Kliknij aby przeczytac caly artykuł...
Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:
Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.
Sytuacja w awaryjnej elektrowni atomowej Fukushima 1 jest nieprzewidywalna, uznaje Japonia. Przed końcem tygodnia poziom promieniowania w elektrowni 10 tysięcy razy przekroczył dopuszczalne normy.
W prace remontowe na Fukushimie 1 do tej pory było zaangażowanych ponad 700 osób. Jednak gwałtowny wzrost promieniowania w piątek zmusił personel do tymczasowego zawieszenia prac w pierwszym i drugim reaktorach. Niektórzy specjaliści są zdania, że raczej się nie uda przywrócić kontroli nad procesem w elektrowni.
Przed końcem tygodnia strefa zamknięta wokół Fukushimy 1 została rozszerzona do 30 kilometrów. Władze, które zaapelowały do ludności o opuszczenie rejonu elektrowni atomowej, już się zastanawiają nad przymusową ewakuacją.
Prawdopodobieństwo skażenia radiacją pogarsza i bez tego trudną sytuację w kraju. Według ostatnich danych, ofiarami trzęsienia ziemi i tsunami padło ponad 10 tysięcy osób, a ponad 17 tysięcy uważa się za zaginione. Według wstępnych danych, szkody wyrządzone przez klęskę żywiołową, szacowane są na 310 miliardów dolarów.
Kliknij aby przeczytac caly artykuł...
Syria przemienia się w ognisko niestabilności na Bliskim Wschodzie. Akcje protestacyjne, które rozpoczęły się w Darze – centrum administracyjnym południowej prowincji - stopniowo ogarniają północ. Ponadto, coraz częściej wykraczają one poza ramy pokojowych demonstracji.
W sobotę ogniskiem zamieszek stało się największe miasto portowe Syrii – Latakia. Tłumy protestującej młodzieży dokonały tam pogromów na ulicach oraz podpaliły kilka biur rządzącej Partii Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego.
Kliknij aby przeczytac caly artykuł...
Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:
Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz