W 2018 roku kupiłem kilka
gniazdek zdalnie sterowanych. Były bardzo tanie i według opisu pozwalały na sterowanie przez sieć WiFi.
Rzeczywiście można te gniazda obsługiwać zdalnie z każdego miejsca, do którego dociera Internet
lub jest zasięg operatorów komórkowych (dane komórkowe).
Zrobiłem eksperyment. Do routera, takiej maleńkiej "
mydelniczki", włożyłem kartę SIM Virgin i go uruchomiłem. Okazuje się, że ta minimalna darmowa prędkość 32 kb zupełnie wystarcza do sterowania na odległość gniazdkiem. Z kolei w moim smartfonie też wstawiłem SIM z 32 kb i wciąż jest OK. Wynika z tego, że można sterować bez problemu nawet tam, gdzie nie ma dostępu do własnej sieci WiFi. Wystarczy mieć sygnał operatora telefonii komórkowej (zasięg). A m. in. w Virgin, Fakt Mobile i Play są dostępne taryfy bez opłat z długą ważnością konta i minimalnym darmowym transferem 32 kb.
Mam na przykład starą komórkę Samsung Galaxy Ace GT-S5830i. Włożyłem w nią kartę Virgin ważną rok (doładowanie za 5 zł o rok przedłuża ważność). W Virgin, jak wspominałem, jest bezpłatny przepływ danych komórkowych na poziomie 32 kb/s. Włączyłem w tej starej komórce opcję routera, czyli udostępnianie WiFi poprzez
WiFi Hotspot. Wtedy z mojej komórki zalogowałem się do tej sieci i uruchomiłem aplikację od gniazdka zdalnie sterowanego. Wystarczyło podać hasło do sieci udostępnionej poprzez Samsung Galaxy Ace GT-S5830i i to wszystko!
Gniazdko działa niezawodnie bez względu na to, czy jest w zasięgu sieci domowej WiFi, czy sieci z tej małej starej komórki Samsunga.
Z mojej (lub innej) komórki przy wyłączonej w niej sieci WiFi mogę poprzez dane komórkowe sterować gniazdkiem! To teraz wyobraź sobie, że można obyć się bez klamota routera, bo wystarczy schować gdzieś taką małą starą komórkę z udostępnioną funkcją routera i oczywiście podać jej ładowanie na stałe, aby coś zdalnie uruchamiać! Na przykład na działce. Lub w samochodzie.
Zalety:
GLOBALNA KONTROLA
Zarządzaj swoimi inteligentnymi gniazdami z każdego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do Internetu.
DEDYKOWANA APLIKACJA
Szybkie i łatwe sterowanie sprzętem podłączonym do inteligentnego gniazda za pomocą dedykowanej aplikacji MELINK na urządzenia mobilne.
TRYB ZDALNY
Kontroluj swoje gniazda z domu lub poza nim – możliwość symulacji obecności za pomocą aplikacji lub wcześniej ustawionych harmonogramów.
PROSTA KONFIGURACJA
Bezproblemowa instalacja oraz intuicyjna aplikacja z przewodnikiem krok po kroku pozwolą na proste i przystępne podłączenie inteligentnego gniazda do sieci domowej.
ZDALNE STEROWANIE
Szybkie i łatwe sterowanie sprzętem podłączonym do gniazda lub gniazd za pomocą pilota dołączonego do zestawu na odległość do 30 m.
GRUPOWANIE
Możliwość rozbudowania systemu do trzech grup gniazd, do obsługi których służą dedykowane przyciski na pilocie.
PILOT Z FUNKCJĄ UCZENIA SIĘ
Pozwala na sterowanie dowolną liczbą gniazd. Dodawanie gniazda jest proste i intuicyjne.
PROSTA KONFIGURACJA
Zastosowanie fal radiowych umożliwia sterowanie urządzeniami podłączonymi do gniazda w innych pomieszczeniach oraz gniazd zamontowanych?w trudno dostępnych miejscach, np. zamontowanych za meblami.
Po kilku tygodniach użytkowania
gniazd, zauważyłem, że nieraz nie chce mi się "grzebać" w smartfonie i pomyślałem, że brakuje funkcji sterowania podręcznym pilotem, gdy siedzę sobie w domu i chcę szybko
włączyć jakieś urządzenie.
Zamówiłem więc w od niezawodnych Chińczyków
coś takiego:
Prawda, że to maleństwo?
Tak wygląda montażowo mój dodatek do gniazda (tani transoptor i rezystor), w którym niestety nie domontowano sterowania radiowego pilotem, chociaż jak widać na płytce, to miejsce na takie sterowanie jest przewidziane.
Do programowania pilota radiowego z zewnątrz, użyłem kontaktronu dolutowanego do przycisku programowania na płytce sterowania radiowego. Kontaktron wsunąłem w koszulkę termokurczliwą i przykleiłem klejem na gorąco wewnątrz bocznej ścianki obudowy:
Wystarczy mały magnes przykładany z zewnątrz obudowy, aby zresetować ustawienia, lub zaprogramować pilota radiowego bez rozkręcania gniazda zdalnego sterowania.
A pilot? Można zakupić u sprytnych Chińczyków, lub użyć takiego, który da się poprawnie skomunikować z płytką sterującą kodem
1527, np. taki:
Uzupełnienie (06-07-2019 r.):
Gniazdami z Biedronki można już sterować za pomocą Google Asystenta. Wystarczy wybrać KTControl jako dostawcę urządzenia.
Ważne:
dla poprawnej pracy z Asystentem Google nazewnictwo gniazd musi być angielskie, np. "LED Lamp". Wtedy możemy powiedzieć:
OK Google, włącz lampę led
lub
OK Google, wyłącz lampę ledI polecenie zadziała poprawnie, bo Asystent sam sobie nazwę gniazda na język polski przetłumaczy.