Zmarł znany dziennikarz Michał Sumiński
W wieku 97 lat zmarł w niedzielę w Warszawie znany dziennikarz Michał Sumiński - autor telewizyjnego programu "Zwierzyniec", podróżnik, autor książek o tematyce żeglarskiej. O śmieci dziennikarza poinformowało Polskie Radio.
Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Z wykształcenia był zoologiem. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu. Aresztowany w 1943 r. przez Niemców, więziony był na Pawiaku, a potem w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie wrócił do Polski.
Od sierpnia 1946 do 1949 roku w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie pełnił funkcję Głównego Inspektora Wychowania Morskiego. Posiadając stopień jachtowego kapitana morskiego, od 1947 roku przez kilka lat był kapitanem jachtu Ligi Morskiej "Generał Zaruski".
W latach 50. zajął się pracą literacką. Od 1958 r. pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą.
Zmarł Grzegorz Hołdanowicz
Odleciał od nas wybitny człowiek.
Grzegorz Hołdanowicz, znawca techniki wojskowej, redaktor naczelny miesięcznika "Raport - wojsko technika obronność" nie żyje. Zmarł dziś po ciężkiej chorobie. Wiadomość tę przekazał wydawca "Raportu" Wojciech Łuczak.
Wydawca miesięcznika Wojciech Łuczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Hołdanowicz był wybitnym specjalistą we wszystkich sprawach związanych z obronnością. Był też polskim korespondentem znanego anglojęzycznego periodyku "Jane's Defence Weekly", a jego analizy cieszyły się dużym uznaniem.
Był jednym z twórców "Raportu-wto" i pomysłodawcą tytułu, a od 1997 r. redaktorem naczelnym tego miesięcznika.
Współpracował ze "Skrzydlatą Polską". Z jego wiedzy i opinii dotyczących uzbrojenia i wyposażenia wojska - od lotnictwa poprzez pojazdy, po systemy łączności i rozpoznania - wielokrotnie korzystały media.
Zmarł dziennikarz i publicysta Leopold Unger
Umykają od nas żywych, pozostawiając żywe wspomnienia
Leopold Unger, pseud. Pol Mathil, Brukselczyk (ur. 12 sierpnia 1922 we Lwowie, zm. 21 grudnia 2011 w Brukseli) – polski dziennikarz żydowskiego pochodzenia, publicysta, eseista, komentator ds. międzynarodowych.
Nie żyje Piotr Figiel
Wielu wybitnych ludzi nie odczekało zakończenia tego roku, m. in. Piotr Figiel, który współpracował z Global Music Group, Ewą Bem, Stanem Borysem, Krzysztofem Cugowskim, Anną German, Anną Jantar, Ireną Jarocką, Marią Koterbską, czy Wojciechem Młynarskim.
Diatryba to przemówienie, kazanie lub wykład o odcieniu moralizatorskim, nieraz towarzyszy jej teatralność i przesadny patos. Może oznaczać również pamflet, ostrą krytykę, zwłaszcza polityczną. Wywodzi się od greckiego terminu diatribē. Nad sensem zdań wciąż głowi się, i czółko marszcząc, myśli, gdyba... co autor chciał? Dlaczego tak? Już wiem! To przecież jest diatryba! Kto definicję słowa zna, nie zdziwi go dosadność żadna, bo myśl ma mieć głęboki sens, a niekoniecznie ma być ładna!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz