sobota, 2 kwietnia 2011

Głos Rosji - nowe wiadomości.

Uważam, że wysłuchanie innych poglądów na światowe tematy, nie zaszkodzi.
Dodam, że jest wiele osób, które mają wschodnie korzenie, pamiętają ludzi z tamtąd i z sentymentem słuchają tego dziennika. Są starzy, nie potrafią obsługiwać komputera, i cieszą się, gdy ktoś im przeczyta gazetę, lub opowie co się dzieje na świecie. Opowie zwyczajnie, powoli, bez pośpiechu. Nasi obecni lektorzy radiowi robią to tak szybko, że do starczych uszu dociera co piąte słowo. Niestety taka jest prawda.


Pobierz plik audio na swój komputer.

Strona Głos Rosji jest dostępna pod adresem http://polish.ruvr.ru.

Minęły 43 lata od dnia śmierci Jurija Gagarina. Pierwszy kosmonauta Ziemi rozbił się podczas lotu treningowego na pokładzie myśliwca 27 marca 1968 roku. Z okazji tej smutnej daty radio "Głos Rosji" opublikowało materiały, zapewniające badaczom doby obecnej szansę na ujawnienie tajemnicy zagłady Gagarina.

Kliknij aby przeczytac caly artykuł...


Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:

Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.

Rosyjscy badacze mają nadzieję, że uda im się odgadnąć tajemnicę wydarzenia sprzed 43 lat – a mianowicie śmierci Jurija Gagarina. Myśliwiec pierwszego kosmonauty Ziemi rozbił się podczas lotu treningowego 27 marca 1968 roku.

W dniu swojej śmierci Jurij Gagarin po raz ostatni nawiązał łączność radiową z Ziemią o 10:30 nad ranem. Spokojnym głosem Gagarin poinformował, że wykonał program lotu oraz poprosił o zezwolenie na lądowanie. Kontroler zezwolił na manewr. Pilot potwierdził odbiór. Były to ostatnie słowa Gagarina.

Kliknij aby przeczytac caly artykuł...


Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:

Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.

osjanie Aleksander Samokutiajew, Andriej Borisienko i astronauta NASA Ronald Garan są gotowi do startu na pokładzie statku „Sojuz” w kierunku międzynarodowej stacji kosmicznej w dniach 5-7 kwietnia. Taką decyzję podjęła komisja międzyresortowa, zatwierdzając ich w charakterze załogi podstawowej „jubileuszowej wyprawy gagarińskiej” na pokład międzynarodowej stacji kosmicznej. 17 marca mają oni udać się na Bajkonur ze swymi dublerami – dwoma Rosjanami i Amerykaninem. Która właściwie załoga – podstawowa czy zapasowa – startuje, aby spędzić w kosmosie 171 dni, o tym zadecyduje komisja państwowa na dobę przed startem.
Na ten start, zbiegający się w czasie z 50-tą rocznicą lotu pierwszego człowieka w kosmosie Jurija Gagarina, zwrócona jest uwaga całego świata. Na ceremonię pożegnania statku mającego własną nazwę „Jurij Gagarin” na Bajkonur zaproszono wielu gości krajowych i zagranicznych.

Kliknij aby przeczytac caly artykuł...


Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:

Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.

Wielu wie, że w pierwszych sekundach po starcie Jurij Gagarin powiedział swoje słynne „Pojechali!” Niewielu natomiast wie, co było dalej. Gagarin powściągliwie, po wojskowemu melduje centrum kierowania lotami: odczuwam przeciążenie, wibrację, wszystko przeżywam normalnie. Potem ton kosmonauty zmienia się – emocje górą: radość i zachwyt. Przekrzykując hałas silnika, Gagarin, młodym, dźwięcznym głosem informuje, że przez okno widzi Ziemię – śnieg, las, ukształtowanie powierzchni. Nie wiedząc, co jeszcze dodać, jak jeszcze podzielić się wrażeniami, wymawia niemożliwe wręcz w tej sytuacji zdanie: „Jak wy tam się macie?” Zaznaczmy, że wszystko to dzieje się w pierwszych, najbardziej niebezpiecznych sekundach lotu. Gagarin nie boi się. Jednak to za mało – jest on absolutnie zachwycony. Jego pozytywnej energii starczy nawet na pokrzepianie na duchu kolegów na ziemi. Sugeruje więc, że „mam się wspaniale, proszę się nie denerwować, co słychać u was?” W jednej piosence o Gagarinie jest zwrotka „Wiecie, jaki to był chłopak?” Taki właśnie był – prawdziwy.

Kliknij aby przeczytac caly artykuł...


W Londynie z okazji 50-lecia pierwszego lotu załogowego w kosmos zostanie wzniesiony pomnik Jurija Gagarina. Poinformował o tym minister edukacji i nauki Wielkiej Brytanii David Willetts po podpisaniu w Moskwie porozumienia w sprawie przeprowadzenia w 2011 roku rosyjsko-brytyjskiego Roku Kosmosu.

Kliknij aby przeczytac caly artykuł...


Lub wysłuchaj artykułu w wersji audio:

Pobierz plik audio artykułu na swój komputer.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz